דרושים מנהל רשתות – סקירה של שוק אבטחת רשתות בישראל

לאבטחת רשתות ישנם אספקטים רבים. רבים כמעט כמו השימושים שיש לתקשורת ולמידע בחיינו: בין הארגון ללקוחותיו (תקשורת מאובטחת תמנע חשיפת מידע רגיש לעיניים זדוניות), בין הארגון לספקיו (היקפי עסקאות, אמצעי תשלום, שיתופי פעולה חשאיים) ואף תקשורת פנים-ארגונית (שכאן, מיותר למנות את כל רכיבי המידע שעוברים ברשת ושאסור להם להיחשף). מצידו השני של המתרס, נמצאים ה"מזיקים", הקראקרים וחוטפי המידע שיכולים להזיק למידע ולתקשורת בדרכים רבות: התחזות, ציתות, חטיפות מידע, דרישת כופר, מניעת שירות ועוד. השאיפה היא, כי בכל סוג מידע העובר דרך רשת (תקשורת), יתקיימו מספר אלמנטים בסיסיים: אימות זהויותיהם של כל המעורבים בתקשורת, סודיות ופרטיות (על ידי הצפנת המסרים באופן שרק השולח והנמען יוכלו לתקשר ביניהם), שלמות המסרים (בדיקה כי המסר לא שונה על ידי יד זדונית במהלך העברתו מהשולח לנמען) וזמינות (מצב בו השולח איננו נאלץ לבצע פעולות יוצאות דופן, על מנת שהמסר יגיע לנמען בשלמותו).

ממנהל רשת למנהל רשתות – אבולוציה של תפקיד

בשנים האחרונות חלה עליה גדולה במספר דרכי התקשורת בהן אנחנו עושים שימוש, בסוגי המידע המועבר וגם באביזרים בהם אנחנו עושים שימוש, כאשר אבטחת הרשתות ודרישותיה מהאנשים העוסקים בה השתנו לגמרי. כדוגמאות לכך, נוכל להביא את נושא התקשורת האלחוטית שצבר תאוצה בעשור האחרון וגם את נושא מחשוב הענן. אמנם גם מנהל רשתות מתקדמות נחשב (מבחינת הטייטל) ל"מנהל רשת", אולם היקף תפקידו ופעולתו שונים לגמרי מאותו מנהל רשת קלאסי ומסורתי, שאליו נהגנו לפנות בעבר, בכל עת שתחנת העבודה שלנו התנהגה "מוזר" במקצת. בעוד שבימים עברו, מנהל הרשת הארגוני היה האחראי לציוד החומרה הרלוונטי, להתקנות, להגדרות, לניטור וכדומה, מנהלי הרשתות של ימינו עלו מדרגה, וכיום, בארגונים בינוניים וגדולים, רוב העבודות הטכניות מבוצעות על ידי טכנאים (בתפקידים ובתארים שונים), בעוד מנהל הרשתות נחשב למתכנן ופועל מתוך גישה רחבה יותר, תוך שימת דגש על אבטחת מידע, או בתיאום מוחלט עם אנשי אבטחת המידע בארגונים.

מנהל רשתות בישראל – שעטנז מיוחד

ההפרדה הברורה אשר נעשית ברחבי העולם בין ה-"System Administrator" – כתוארו של מי שעיסוקו הוא מערכות ההפעלה, לבין ה-"Network Administrator" העוסק בצד התקשורת שבארגון, כמעט ואיננה נהוגה בארץ, ולכן, רוב מנהלי הרשתות הארגוניים בישראל עוסקים גם בסיסטם, גם ברשתות, גם במסדי הנתונים, גם באבטחת מידע, ובעצם, בכל מה שצריך הארגון כדי ליצור תקשורת כלשהי באופן פנימי וחיצוני.

מנהל רשתות ארגוניות

אם חשבתם שתפקיד כל כך אחראי, אשר נושא על כתפיו אחריות כל כך גדולה, בוודאי מפוקח ומוסדר רגולטורית, הנה מגיעה ההפתעה: למרות שישנם גופים ומכללות שונים המציעים הסמכות לתפקיד, מאחר והתפקיד איננו מוסדר בתקינה כלשהי, ניתן למצוא הבדלים גדולים בין הסילבוסים במוסדות הלימוד השונים, מסלולי לימוד המכילים תחומי התמחות שונים (כמו האקינג או לינוקס) והכנה להסמכות שונות. בסוף 2015 יצא מטה הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה במסמך מדיניות אסדרת ענף אבטחת המידע בישראל, אולם במסמך זה, חסרה באופן בולט התייחסות לתפקידו של מנהל הרשתות. חסרון זה בולט באופן מיוחד, מאחר ולעיתים, במיוחד בארגונים קטנים יותר, מנהל הרשת הוא גם איש האבטחה הארגוני ועדיין, אין תקנים וכללים הקובעים אילו כישורים אמורים להיות לו ומה היקף הידע הנדרש לביצוע תפקיד זה.

שלושה דורות של מנהלי רשתות – למי מהם אתם שייכים?

מנהלי רשתות בישראל כיום מתחלקים למספר סוגים עיקריים: מנהלי רשת שהתחילו בתור טכנאים, צמחו עם הארגון, כאשר רשתות התקשורת תפסו את מקומן בארגון, הפך הטכנאי למנהל רשת, אבל הוא עדיין עוסק בכל מה שקשור למחשוב הארגוני לאורך ולרוחב הארגון – סוג זה נפוץ בעיקר בארגונים ובבתי עסק קטנים וותיקים יותר. ה"גל" הבא, הצעיר יותר של מנהלי רשת, הם עובדים שנכנסו לארגון בו כבר הייתה קיימת רשת תקשורת, לארגון גם היה מנהל רשת אשר קרס תחת הנטל, לכן, הם נשכרו לשמש כעוזר מנהל רשת, ומשם התקדמו עם השנים לתפקיד מנהל רשת – סוג זה נפוץ בעיקר בארגונים בינוניים. הסוג השלישי הוא הדור המודרני של מנהלי רשתות שסיימו קורס בן שישה חודשים עד שנה, מתמחים בכלים מודרניים ומודעים לכל סיכוני האבטחה העדכניים – את הסוג הזה ניתן למצוא בחברות ובארגונים גדולים, אשר ברשותם מערכת מחשוב עדכנית ורשת תקשורת שלה משקל רציני בפעילות הארגון. לפעמים, (למשל, במקרים של מוסדות כלכליים או רפואיים) ארגונים כאלה מחויבים על פי חוק לנקוט באמצעים שמטרתם הגנה על המידע הארגוני ועל התקשורת הפנימית והחיצונית, ולכן, מנהל רשתות הוא תפקיד שאיננו מותרות עבורם, אלא כורח המציאות.

דורג ע"י: הראל קשת
שם הדף: דרושים מנהל רשתות – סקירה של שוק אבטחת רשתות בישראל

5

תפריט נגישות

he_ILHebrew

אנחנו יכולים לעבוד בשבילך

רוצה שנפנה אלייך ישירות כאשר יפתחו משרות שמתאימות לכישורייך?

שליחת קורות חיים