השפעת מהפכת הסייבר על שוק העבודה

מהפכת הסייבר העניקה השראה לרעיונות חדשניים, מוצרים ושירותים במגוון רחב של תחומים טכנולוגיים: תקשורת ואבטחת המידע.נכון לשנה הנוכחית קיימות בישראל כ-300 חברות אשר עוסקות בתחומי אבטחת המידע, מחברות גדולות עד חברות סטארט-אפ מתפתחות וזאת בנוסף לשוק הביטחוני-צבאי-ממשלתי. התעסקות האנשים בתחומים אלה גוברת עם השנים, המוסדות הלימודיים מרחיבים את ההתמקצעויות השונות ונותנות הזדמנות לימוד למתעניינים – לימודי תעודה, תואר או קורסים שונים בתחום אבטחת המידע והתקשורת הם חלק מהאפשרויות הזמינות.

הקושי בגיוס מועמדים לסייבר

לפי נתונים שאספנו, ניתן לראות כי אשתקד נפתחו מאות משרות בתחומי הסייבר ואבטחת המידע. רוב הדרישות היו למועמדים בעלי ניסיון בתחום, ניסיון צבאי או אזרחי. הקושי בגיוס אפקטיבי רוב החברות בעלות צורך קיומי במועמדים בעלי ניסיון בתחומים הנדרשים ומחפשות באופן תמידי מועמדים רלוונטיים – חיפוש אקטיבי או פסיבי. שוק המועמדים בעלי הניסיון הוא קטן והחברות נתקלות לעיתים בקשיי גיוס של מועמדים מתאימים כגון מודעות של דרוש מתכנת Python , כך שכאשר מגיע מועמד פוטנציאלי, החברות מקיימות התנצחות עליו ומציעות פיתויים שונים כגון: שכר גבוה, תנאים סוציאליים מורחבים, תנאים נלווים, גמישות בשעות, פיתוח עתידי ועוד…

חברות רבות השכילו להבין שלא לכל המשרות ניתן לגייס מועמדים בעלי ניסיון ולכן הן מגייסות מועמדים בעלי ניסיון בסיסי, מועמדים אשר ניתן ללמד ולהדריך לתפקיד ולאפשר להם אופק קידומי וצמיחה בחברה. בנוסף, אנשים רבים מגיעים לעסוק בתחום זה בעקבות התעניינות אישית, סקרנות וראש פתוח להרפתקאות והצלחות. אנשים אלו לא תמיד למדו במוסד לימודים גבוה ואינם בעלי תואר כלל. אנחנו כחברת השמה רואים שהדרישה לתואר אקדמאי ירדה עם השנים והניסיון המעשי הפך חשוב יותר בתחומים אלה כך שחברות רבות מבינות זאת ומוכנות להתפשר בנושא זה. עוד קושי נראה לאחרונה לאחר שהחלה התרחבות באזור הדרום עם הקמת 'פארק הסייבר' שנוצר על ידי חברות אבטחת מידע יחד עם עידוד ותמרוץ של הממשלה. האזור הגיאוגרפי המרוחק יוצר לעיתים בעיית גיוס לחברות, אך מועמדים אשר מוכנים להעתקת מגוריהם יכולים להרוויח מתנאים ועבודה מעניינת ומאתגרת.


חיפוש עבודה בעולם הסייבר

חשוב לדעת שרוב האנשים אינם מחפשים עבודה בצורה אקטיבית, אלא בצורה פסיבית – הם מעוניינים להכיר וללמוד את השוק תוך סקירה ובחינה של משרות זמינות. מטבע הדברים אנשים אינם רוצים לסכן את מקום עבודתם ואת הסיכויים העתידיים שלהם ולכן יעדיפו להיעזר ולשמוע על הצעות עבודה ממקום אשר מכיר את השוק ושומר על דיסקרטיות מוחלטת מולם. מועמדים אשר מתעניינים ושומעים הצעות שונות יכולים להעריך את עצמם מול השוק בו הם נמצאים ובנוסף לכוון למשרה עתידית אשר מתאימה עבורם.

לעיתים, בעקבות ההצעות השונות ניתן ללמוד מה החברות דורשות ועל מה הן שמות דגש, דבר שיכול לעזור בלמידה עתידית, להעשיר את קורות החיים ובכך לשמור על רמה טכנולוגית גבוהה מול השוק החדשני אשר מתפתח בקצב מהיר. הטכנולוגיה ממשיכה להתפתח ובכל יום קמים מיזמים חדשים אשר משנים את המציאות אותה אנחנו מכירים. על מנת להישאר מעודכנים עלינו להכיר את השוק, ללמוד אותו, והכי חשוב, להבין שהוא דינאמי ודורש הסתגלות מהירה לשינויים.

דורג ע"י: תמיר כהן
שם הדף: השפעת מהפכת הסייבר על שוק העבודה

5

תפריט נגישות

he_ILHebrew

אנחנו יכולים לעבוד בשבילך

רוצה שנפנה אלייך ישירות כאשר יפתחו משרות שמתאימות לכישורייך?

שליחת קורות חיים